I säsong:

"Vi har försökt använda vår vuxna fantasi och så här ser vår lekstuga och området runtomkring den ut. Den här lekstugan stod inte på plats från början utan är köpt, hämtad på släp, höll på att blåsa av och ner i ån, sedan med bil med lyftkran lyft över garaget för att hamna på plats till vår stora glädje.

Då såg den inte alls ut som nu och bland det mest märkbara som vi gjort är förstås målningen. Babyblå och babyrosa tyckte vi passade perfekt. Det är barnfärger för oss och färger vi blir glada av och lekstugan och området där den står är också skojigt. Golvet är gjort av pusselmatta som är limmat på ett helt bakstycke för att inte bokstäverna ska lossna.

Lekstugan har fått ett litet tralldäck med hjälp av träpallar som fungerar som utecafé och restaurang med utomhus servering. Invändigt finns också bord och stolar och diverse saker som finns för att utveckla barnens fantasi.

Även under den mörkare årstiden går stugan att nyttja då vi satt upp en enkel LED-slinga i taket. Den blåmålade hackspetten fungerar som ringklocka och passar fint in. Och vad som vi tycker passar bäst är regnbågsflaggan, för att lära ut redan i sandlådan att alla får vara med tycker vi är ett jättefint budskap. Stugan har också fått en skylt med sitt namn, LILLA LEKVILLA, har vi döpt denna charmiga lekstuga till."

Jenny Sjöberg

Mer från Land