I säsong:
Hög med ved framför en röd stuga med grönt tak.
Vedhögen ska helst börja torka redan till påsk. Foto: TT

Det brukar sägas att veden ska vara kapad och kluven till påsk och torr till midsommar. Sedan ska den torra veden in i skydd från höstregnet.

– Det är gammal bondekunskap. Veden torkas som allra bäst i april, maj och juni men visst går det att klara av jobbet även om man inte hinner få det klart i tid, säger Johannes Jacobson, vedentusiast som jobbar på Klyvaved.se.

Kastas nykluven, fuktig ved in i en vedbod med täta väggar torkar den oftast dåligt och riskerar att få rötangrepp.

– Undantaget är om man har ett vedhus med väldigt bra ventilation, då kan det fungera.

Enligt Johannes är det luften och vinden som är viktigast, inte om veden ligger i sol och värme. I valet mellan en solig södervägg i lä och en blåsig backe i skugga vinner den blåsiga backen, där torkar veden snabbare.

– Sedan bör man ta bort gräs och annan växtlighet runt om då växterna både binder fukt och förhindrar att vinden kommer åt att torka veden. Om det går kan man röra om i högen så att de vedträn som ligger längst in byter plats med dem som ligger ytterst. Själv tar jag lastaren med skopan och kör runt lite, förklarar han.

Undvik markkontakt

Har du redan ett Land-konto? Logga in!

Läs vidare med ett kostnadsfritt konto

Skapa ett Land-konto genom att ange din e-postadress
Genom att fortsätta bekräftar du att du har läst och godkänt LRF Medias personuppgiftspolicy.
Med ett Land-konto kan du:
Spara dina favoritartiklar och recept
Läsa exklusivt innehåll på Land.se
Få unika erbjudanden från Land

Mer från Land