Bröderna på macken i Karesuando gör succé i rutan: ”Folk vill ta selfies med oss”
De har jobbat på den anrika macken hela livet. Efter SVT-serien ”Macken i Karesuando” har bröderna Sven och Mats blivit rikskända – och lockar nu besökare från både Norge och Finland.

Sven och Mats Eliasson
Ålder: 63 och 60 år.
Bor: I Karesuando, i Kiruna kommun.
Gör: Äger och driver macken i Karesuando.
Familj: Sven har fru och åtta utflugna barn. Mats har sambo och två utflugna barn.
När Land får tag på den äldste brodern, 63-årige Sven, säger han på en lite svajig linje:
– Kan jag få ringa upp om kvart? Jag sitter på skotern och ska åka och kolla en plats för ett nytt älgtorn. Jag såg ett så bra ställe när filmteamet filmade med drönare över skogen.
Han och lillebror Mats, 60 år, vande sig vid att ha ett kamerateam i hälarna då inspelningen pågick under hela förra året. Nu visas resultatet på SVT Play: Macken i Karesuando. Det är en dokumentärserie i fyra delar som skildrar livet både på macken och runt om hela Karesuando.
– Ja, man glömde nästan bort att de filmade. Det var trevligt att ha dem här. Det tyckte brorsan också, även om han först inte ville vara med, säger Sven.
Skeptiska först
Många av de ungefär 350 byborna var också skeptiska i början och inte så pigga på att vara med i SVT-serien.
– Det var ungefär tio från byn som ville vara med. De är med flera gånger som till exempel Harry, Ove och JT. Men skulle det bli en ny omgång så kanske fler skulle vilja vara med, serien har ju blivit riktigt lyckad, säger Sven.
Han och Mats växte i princip upp på macken här i Karesuando, Sveriges nordligaste ort och mack. Deras föräldrar startade den 1966, och de två bröderna började hjälpa till här tidigt.
– Ja, här fanns alltid jobb. Vi har aldrig behövt gå till arbetsförmedlingen, skojar Sven.
Byggt ut macken

För de två bröderna var det självklart att ta över bensinmacken efter föräldrarna. ”Det är ju vårt ställe.” Under åren har de byggt ut den tre gånger och utvecklat verksamheten. Några nitar har de gått på också, som när de började med korv långt före det blev vanligt.
– Vi var för tidiga, folk köpte ingen korv då. Så vi fick äta mycket korv själva innan vi slutade med den, skojar han.
Sven och Mats bor bara 500 meter från varandra i Karesuando och kan inte tänka sig att bo någon annanstans.
De är glada över att serien har gett orten uppmärksamhet och att det är bra reklam för både macken och hela Karesuando.
– Vi har fått ett enormt gensvar. Folk från både Norge och Finland vill komma hit. Utflyttade karesuandobor hör av sig och vill komma tillbaka, och kunder vill ta selfies med oss. Om bara 10 procent av dem som tittar kommer hit är det tusentals människor, säger Sven.
Titta på serien Macken i Karesuando på SVT Play.
Läs också: Hittekatten Harald gör succé på Instagram












_ebd156fcd6.png)










