Resor

Gruppresa till Salobreña med Johanna Westman: 13 - 20 november 2026

Följ med oss på en härlig vecka fylld av matglädje, gemenskap och spanska upplevelser tillsammans med Johanna Westman. Under veckan väntar två matlagningstillfällen tillsammans med Johanna där smaker får ta plats!

Publicerat: 22 maj 2026 kl 10:27

I samarbete med Bucket List Travel

Med sin varma och inspirerande personlighet skapar Johanna en avslappnad och social atmosfär där mat, skratt och möten står i centrum.

Under veckan väntar två matlagningstillfällen tillsammans med Johanna där inspiration, smaker och matglädje får ta plats. Vi besöker också en lokal bodega med vinprovning, upptäcker den charmiga bergsbyn Frigiliana och gör en dagsutflykt till Granada med lunch och dryck inkluderat.

Resan innehåller även ett kreativt måla & skåla-event, besök på en kaffefarm i La Herradura samt en kväll med föreläsning och middag i unik miljö. Gemensamma middagar på hotellet skapar dessutom gott om tillfällen att umgås och njuta av livet under den spanska solen.

För den som vill finns även möjlighet att som tillval uppleva en konsert med Lisa Miskovsky i Almuñécar.

Det här ingår i din gruppresa

  • Flygresa till Malaga t/r
  • Transfer t/r
  • Boende 7 nätter på Hotel Salobreña Suites
  • Frukost- lunch- & middagsbuffé varje dag
  • Dryck till maten varje dag
  • Matlagning med Johanna Westman
  • Cava med tapas och inspirerande presentation av Johanna Westman med efterföljande middag
  • Vinprovning och besök på vinbodega
  • Måla och skåla
  • Gemensamma middagar
  • Föreläsning med Cava & Snacks
  • Utflykt till Frigiliana inkl. lunch
  • Utflykt till Granada inkl. lunch
  • Besök på La Herraduras kaffefarm
  • Middag på extern restaurang
  • Svensktalande reseledare
  • Reseledarservice
  • Flygskatter och lokala skatter

Just nu kampanjpris fr 25 495 kr per person (27 495 kr)

Flyg

Stockholm, Arlanda
Norwegian

Utresa: Arlanda → Malaga
13 november | 07:15–11:35

Hemresa: Malaga → Arlanda
20 november | 12:20–16:40

Göteborg, Landvetter 
SAS

Utresa: Göteborg → Arlanda
13 november | 09:50–10:50
Arlanda → Malaga
13 november | 13:45–18:15

Hemresa: Malaga → Arlanda
20 november | 11:25–15:45
Arlanda → Göteborg
20 november | 18:20–19:20

Det här upplever vi tillsammans

Dag 1 – ankomst

Vid ankomst möts vi av vår personal som tar oss med på en smidig transfer till hotellet i Salobreña.

Dag 2 – vinbodega 

Dagen börjar med ett välkomstmöte om resan där vi går igenom veckan och lär känna varandra.

Vi besöker en lokal vinbodega där vi får uppleva områdets vintraditioner och njuta av vinprovning i genuin och stämningsfull miljö.

Dag 3 - La Herradura en Kaffefarm

Vi besöker en charmig kaffefarm i La Herradura där vi får en inblick i kaffeproduktionen och upplever den vackra miljön mellan hav och berg.

För den som önskar finns även möjlighet som tillval: en konsert med Lisa Miskovsky.

Dag 4 – måla, skåla och matlagning

Vi samlas för ett kreativt måla & skåla-event där färg, inspiration och härlig semesterkänsla står i fokus.

Senare under dagen väntar matlagning tillsammans med Johanna Westman där vi får laga mat, inspireras och njuta av goda smaker i trevligt sällskap.

Dag 5 – dagsutflykt till Frigiliana

Vi gör en dagsutflykt till den charmiga bergsbyn Frigiliana där vitkalkade hus, blomstrande gränder och vackra utsikter skapar en genuin andalusisk atmosfär. Under dagen njuter vi av gemensam lunch med dryck i trevligt sällskap.

På kvällen väntar middag på hotellet.

Dag 6 – dagsutflykt till Granada

Vi gör en dagsutflykt till Granada – en av Spaniens mest fascinerande städer där historia, kultur och stadsliv möts i en unik atmosfär. Här finns tid att uppleva stadens charmiga kvarter, historiska miljöer och livliga gator samtidigt som vi njuter av den speciella känslan som gjort Granada känt världen över. Under dagen ingår gemensam lunch med dryck.

På kvällen fortsätter upplevelserna med cava, tapas och inspirerande presentation av Johanna Westman med efterföljande middag.

Dag 7 – matlagning

Johanna Westman är kokboksförfattare, matkreatör och programledare. Genom titlar som "Första kokboken", "Jag fixar middag", "Cookie rookie" och Johanna fixar fest har hon inte bara inspirerat yngre generationer, utan också etablerat sig som en röst för lustfylld, tillgänglig och kreativ matlagning för alla åldrar.

Tillsammans med Johanna Westman väntar ett inspirerande matlagningstillfälle där smaker, kreativitet och matglädje får ta plats i en varm och avslappnad atmosfär.

Dag 8 – hemresa

Efter en resa fylld av smaker, upplevelser och gemenskap är det dags att säga hej då till Salobreña.

Transfer sker till flygplatsen i Málaga i samband med respektive flygavgång.

Vi lämnar Andalusien med nya minnen, inspiration och smaker som dröjer sig kvar långt efter att resan är slut.