I säsong:
Västerbottensost på skärbräde intill osthyvel och kökshandduk.
Mejerskan Eleonora Lindström är Västerbottensostens moder, men exakt vilket år osten kom till är inte känt. Foto: Leif R Jansson / TT

1. Västerbottensost är Sveriges mest berömda ost och har ett smeknamn som förpliktigar: kejsaren av ost.

2. Västerbottensost är en grynpipig och smakrik ost som numera tillverkas av Norrmejerier vid mejeriet i Burträsk i Skellefteå kommun.

3. Trots berömmelsen går osten ofta under felaktigt namn. Det korrekta namnet är Västerbottensost, alltså med ett s efter Västerbotten, men en vanlig missuppfattning är att den heter Västerbottenost.

4. Västerbottensost, även kallad Burträsksost, är den mest mytomspunna av svenska ostar. Det sägs att den kom till av ett misstag, eller snarare en lycklig slump.

5. Exakt vilket år Västerbottensost skapades är oklart, men känt är att mejerskan Eleonora Lindström är ostens moder.

Västerbottensosten föddes 1872

6. 1869 grundades Gammelbyns mejeri i Burträsk. Pigan Eleonora Lindström tog över som mejerska 1872 och någon gång strax därefter var Västerbottensosten född.

7. Osten har en egen skapelseberättelse: En dag när den unga Eleonora Lindström arbetade ensam i mejeriet tvingades hon hela tiden avbryta omrörningen av ostmassan för andra sysslor. När osten till sist var klar var det åter något som pockade på hennes uppmärksamhet. Eleonora ställde undan osten – och glömde sedan bort den. Först efter flera månader upptäcktes den bortglömda osten och vid provsmakning visade den sig vara något utöver det vanliga. En sensation.

8. Exakt vad som orsakade de många avbrotten är det ingen som vet. Men en populär sanning är att det var drängen som levererade mjölk till gården som uppehöll Eleonora och att Västerbottensost är resultatet av ett passionerat möte i mejeriet. En annan förklaring är att det rörde sig om helt vanlig stress, mejerskan hade mycket att göra. En tredje att det i själva verket rörde sig om avancerad produktutveckling, att Eleonora Lindström försökte ta fram en helt ny ost.

9. År 1910 hamnade en patentansökan på bordet hos Kungliga Patent- och Registreringsverket med ostmärket, ett W krönt av en krona. Samma varumärke som pryder dagens ostförpackningar.

Västerbottensostar på lagring i stort förråd.
2 000 ton Västerbottensost säljs per år i Sverige. Foto: Håkan Röjder / Sydsvenskan / TT

10. Det är bakteriekulturen i mejeriet i Burträsk som ger osten sin särskilda smak. Man har försökt tillverka den på andra håll, men aldrig med samma resultat.

Så mycket Västerbottensost säljs – per år

11. Västerbottensost är mycket populär. Varje år säljs drygt 2 000 ton.

12. Under decennier kronmärktes själva osten genom att ett W med krona brändes in i osten. Denna märkning slutade man med 1974.

13. I Västerbotten har osten sitt ett eget smeknamn, där pratar man om WB.

14. August Strindberg ska ha varit en av dem som älskat osten lite extra, den var en självklarhet till kräftorna tyckte han. Och vi är nog många som håller med.

15. Kocken och mästergastronomen Werner Vögeli är den som tagit osten till kungafamiljen och fört den utanför Sveriges gränser.

Källor: OstForum, Björn SigBjörn, Västerbottensost, Wikipedia.

Mer från Land