Recept
Pannacotta med vit choklad - Roy Fares recept
Recept: Roy Fares
Len pannacotta möter glöggkokta äpplen i denna underbara dessert signerad Roy Fares. En riktig vinterfavorit!
I den norditalienska puddingdesserten pannacotta har äggen ersatts av gelatin. Vit choklad gör den oemotståndligt god och vitvinskokta svenska vinteräpplen är nästan för bra för att vara sant!
Pannacotta med glöggäpplen
Ingredienser
Beräknat för 10 portioner- Pannacotta:
- 300 g vit choklad
- 1,5 st gelatinblad
- 9 dl vispgrädde
- Glöggäpplen:
- 5 svenska vinteräpplen
- 0,5 vaniljstång
- 4 dl vitvinsglögg
- 3 stjärnanis
- 1 dl strösocker
- 30 g pektinpulver
- Äppelskivor och stjärnanis till dekoration

Gör så här
- Hacka chokladen och lägg i en bunke.
- Låt gelatinet ligga i kallt vatten i 5 minuter.
- Koka upp grädden i en kastrull och häll den sedan över chokladen.
- Krama ur gelatinet och lägg det i bunken med chokladgrädden. Mixa alltsamman med en stavmixer till en slät blandning.
- Häll i serveringsglas och låt stelna i kylen i minst 2–3 timmar.
- Skala, kärna ur och skär äpplena i små fina tärningar.
- Dela vaniljstången på längden, skrapa ur fröna och lägg dem och stången i en kastrull tillsammans med glögg och stjärnanis.
- Koka upp, lägg i äppeltärningarna och låt sjuda i cirka 5 minuter, eller tills äppelbitarna har blivit mjuka.
- Lyft upp äppelbitarna med en hålslev (låt lagen vara kvar i kastrullen) och lägg åt sidan.
- Blanda socker och pektin och rör ner i glögglagen. Koka i 3 minuter och låt sedan svalna till ljummen temperatur. Lägg tillbaka äppelbitarna i lagen.
- Fördela glöggäppelblandningen i glasen och låt stelna i kylen i minst 2 timmar. Dekorera med äppelskivor och stjärnanis före servering.












_ebd156fcd6.png)




