I säsong:
Kungsfiskare på trädgren.
Kungsfiskaren (dock inte denna individ) kunde nyligen ses i Helsingborg. Det är en av de mer exotiska fågelarter som troligen kommer bli vanligare i Sverige. Foto: TT

Den ovanliga fågeln kungsfiskare blir allt vanligare i Sverige som en effekt av det varmare klimatet. Nyligen siktades fågeln i Jordbodalen i Helsingborg, där den har lockat storpublik.

– Det är en art på frammarsch, säger Mikael Svensson, miljöanalytiker på SLU Artdatabanken, till SVT Nyheter.

Kungsfiskaren, som ser väldigt exotisk ut med all sin färgprakt, har svårt att klara sig när vattendragen fryser (den livnär sig främst på småfisk) – men nu när de är öppna längre tid och på många håll inte fryser alls har den större möjlighet att klara vintrarna i Sverige. 

Har du redan ett Land-konto? Logga in!

Läs vidare med ett kostnadsfritt konto

Skapa ett Land-konto genom att ange din e-postadress
Genom att fortsätta bekräftar du att du har läst och godkänt LRF Medias personuppgiftspolicy.
Med ett Land-konto kan du:
Spara dina favoritartiklar och recept
Läsa exklusivt innehåll på Land.se
Få unika erbjudanden från Land

Mer från Land