I säsong:
Journalisten Henrik Ekman.
Henrik Ekman är mannen bakom den lugna berättarrösten i SVT:s naturfilmer. Foto: Mattias Ahlm/SR

Det var storebrorsan som fick ut Henrik Ekman i skogen som barn. Familjen bodde mitt i Stockholm city men hade nära till Djurgården och Stockholms parker. Där kunde bröderna klättra i träd och kolla fågelbon. Och så var det något speciellt med de där ekarna.

– Min pappa kom från en stor gård i Östergötland och dit åkte vi ofta, där fanns de stora eklandskapen. Jag blev helt betagen av ekhagarna och de vilda djuren där. Det är en naturtyp jag fortfarande älskar, berättar Henrik Ekman över telefon från lantstället i Sparreholm när Land ringer upp.

Miljöreporter på ”Aktuellt”

Rösten känns igen i luren. Den välbekanta, lugna berättarrösten från SVT:s många naturfilmer. En röst det är lätt att lyssna till, som liksom suger in oss tittare i berättelsen och får oss att stanna kvar framför rutan eller skärmen. Rösten upptäcktes första gången i ”Aktuellt”-studion, där Henrik Ekman arbetade som miljöreporter.

– Det var under 1990-talet på ”Aktuellt” där jag gjorde en hel del långa reportage som skulle vara berättande till sin form. Det blev min skola. Jag gjorde ungefär samma sak på ”Vetenskapens värld” under en period.

När SVT köpte in den första ”Planet Earth”-serien som visades 2006 blev han ombedd att läsa speakertexten och sedan dess har det blivit många inläsningar.

Blir den rösten någonsin något annat än lugn och pedagogisk och i så fall hur och när?

– Det borde du egentligen fråga min fru. Men jag är en ganska lugn typ. Jag kan förstås bli arg också, absolut. Men jag är nog den coolare i relationen skulle jag säga. Jag kan bli pressad, särskilt när det är stressigt, och då hörs det säkert. Det märker säkert familjen.

– Det allra viktigaste med rösten när man ska berätta en historia inför en publik är att den inte blir konstlad för det märks nog utåt i så fall.

Plåtade fåglar

Det personliga naturintresset föddes innan yrkesvalet. Under studietiden valdes först samhälle, ekonomi och statistik – inte natur eller vetenskap. Men under lumpen hände något. En svåger lockade in Henrik på journalistbanan och han sökte till Journalisthögskolan – och kom in.

– Det sa klick helt enkelt. På den tiden gillade jag att plåta fåglar och jag kom på att som journalist kunde jag kombinera intressena att berätta och fotografera. Att illustrera mina texter med egna bilder är något jag alltid velat göra.

Dramaturgin har förändrats  

I dag har Henrik Ekman passerat både pensionssnöret och 70-strecket men fortsätter att konsulta för SVT när det gäller inköp av naturfilmer och han gör fortfarande speakerrösten till programmen.

Det känns som att allt inom naturfilm handlar om vinkel – beroende på vem vi får följa tar vi det djurets sida, om det så är ett vårtsvin eller en jaguar. Hur jobbar man med dramaturgin?

– Det förändras över tid, i takt med att marknad och preferenser förändras. Det blir allt tuffare att nå publiken, även om naturfilmer fortsätter att locka många tittare. Ibland får vi kritik för att förmänskliga djurlivet. Människor är egentligen mer intresserade av andra människor än av djur och natur. Därför kan det bli mer av förmänskligande drag i dagens naturfilmer för att producenterna väljer den tekniken för att föra berättelsen framåt. Men jag brukar själv vara noga med att ta bort begrepp som ”mamman och pappan” från originalmanuset och i stället välja ”honan och hannen” just av det skälet.

En sak jag själv har tänkt på är att man ofta sitter och väntar på dräparkommentaren: ”Om denna utveckling fortsätter finns snart inga vattenopossums kvar för nästkommande generationer. Det sänker humöret rejält. Men det kanske är nödvändigt?

– Ja, den sortens formuleringar förekommer ofta. Men jag gillar det inte om det sker på ett slentrianmässigt sätt och man lämnar tittaren lite grann i sticket. Men i dag när till exempel BBC gör sina större serier kan de vika ett helt avsnitt åt människans förhållande till naturen eller djuren. Då kan det handla mer om lösningar och anpassningar. Det tycker jag är bättre. Ambitionen att ha ett sådant mer positivt upplägg finns där men SVT lyckas inte alltid.

Apropå BBC, har du någonsin träffat legendaren i sammanhanget, sir David Attenborough?

– Jag intervjuade honom faktiskt i England inför hans 90-årsdag 2006. Jag försökte länge nå honom via BBC för en intervju men det hände ingenting. Då skickade jag ett handskrivet brev hem till honom och fick svar nästan med en gång. Det var ganska speciellt att se honom stå där i dörröppningen till sitt hus och bjuda in oss på te.

Du som har följt naturämnet under så många år, vad tror du om planeten jorden som vi människor verkar göra allt vi kan för att rasera. Kommer vi att klara oss?

– Ja, det tror jag. Homo sapiens kommer inte att dö ut. Jag vet förstås att det finns resonemang om tipping points (tröskelvärden) och att läget är allvarligt. Inom en rimlig framtid står vi inför en planet som är väldigt utarmad och mycket av den rikedom vi känner till i dag kommer att vara borta. Men det kommer inte bara att vara död och aska. Det finns också positiva tecken. Till exempel inom näringslivet där många av dagens företagsledare går i bräschen för att göra världen bättre genom att ta fram hållbara metoder och visar stort engagemang som verkligen leder till positiv förändring.

Till sist: Du fick kungens medalj i guld av 8:e storleken med serafimerordens band 2021 för dina ”betydelsefulla insatser för att sprida kunskap om natur och miljö”. Hur förvarar man en sådan sak?

– Den ligger i den översta byrålådan i mitt sovrum i en vacker ask och jag tar fram den någon gång om året när vänner vill se den. Jag har en nål också som ska bäras på fracken och den lilla miniatyren har jag på mig ibland vid speciella tillställningar.

Har du redan ett Land-konto? Logga in!

Läs vidare med ett kostnadsfritt konto

Skapa ett Land-konto genom att ange din e-postadress
Genom att fortsätta bekräftar du att du har läst och godkänt LRF Medias personuppgiftspolicy.
Med ett Land-konto kan du:
Spara dina favoritartiklar och recept
Läsa exklusivt innehåll på Land.se
Få unika erbjudanden från Land

Mer från Land