Unik karta visar var älgarnas mat finns
Svenska forskare har tagit fram en digital karta som visar var älg och hjort kan hitta föda. Målet är att kartan ska hjälpa både skogsägare och viltet.
Uppdaterad: 2025-11-17

Klövdjur som älg och hjort betar gärna av träd vilket leder till skador i skogarna. Men om man vet var de bästa respektive sämsta förhållandena finns kan det hjälpa både skogsägare och viltförvaltning att till exempel bedöma jaktkvoter och att planera eventuell stödutfodring. Det är i alla fall vad forskarna bakom kartan hoppas på.
– Älg och hjort betar gärna på unga träd och det kan leda till kostnader för skogsägare. Hur stora skadorna blir beror bland annat på hur mycket foder det finns i området. Det är något som vi nu får bättre koll på genom den nya foderkartan, säger Lukas Graf, doktorand vid SLUs Skogsskadecentrums forskarskola och Institutionen för sydsvensk skogsvetenskap.












_ebd156fcd6.png)










