På släktgården kombinerar Nils-Olof och Liselotte blommor och kor
Ända sedan 1800-talet har Nils-Olof Rehnmans släkt bott på Blomfeltsgården i byn Ale, utanför Luleå.
I dag bedriver han och hustrun Liselotte ekologisk mjölk- och köttproduktion – och hon har hittat en bisyssla som hon älskar: Att odla och sälja snittblommor!
Uppdaterad: 2024-07-08

Vid den röda Norrbottensgården från 1800-talets början står årets sommarblommor redan i full blom. Det prunkar i en mängd olika rabatter med gångar emellan. Det är mitten av juli och en av årets varmaste dagar.
Sedan tre år tillbaka har Liselotte försäljning av snittblommor på gården som en bisyssla.
– Tack vare värmen blommar det tidigt i år och jag öppnar för försäljning redan nu i stället för i slutet av juli.
Hon träffade sin man Nils-Olof för tolv år sedan och flyttade till honom i Ale som är en liten by tre mil utanför Luleå.
– Jag har alltid varit intresserad av trädgårdsarbete så för mig är det en dröm som har blivit verklighet att jag har fått anlägga den här trädgården.












_ebd156fcd6.png)










