_78ccfbbbbc.jpg)
”Vi vill egentligen inte ha något nytt alls”
Till jul fylls Rönnlundagården från 1780 i Norrfjärden utanför Piteå med julens alla dofter från hembakta lussebullar, varm glögg och en stor julgran mitt i köket.
I fönstren hänger julstjärnor i retrostil, stora pepparkakshjärtan och torkade apelsinskivor.
– Vi älskar julen och den har blivit ännu viktigare sedan vi fick barn, berättar Katarina Åström Hedemalm.
Uppdaterad: 12 februari 2026

Det är i början av december och solen orkar knappt ta sig upp över horisonten i Norrbotten. Trots att det är förmiddag verkar den röda, avlånga Rönnlundagården från 1780 vara försjunken i skymning omgiven av ett vitt vinterlandskap.
På de gula dubbeldörrarna hänger två julkransar och framför bron ligger en väl tilltagen matta av granris. Här bor Katarina och Anton Åström sedan fem år tillbaka. Huset ligger praktiskt till för Katarina som arbetar som läkare i Piteå och för Anton som jobbar som civilingenjör i Luleå. Byn Norrfjärden ligger mitt emellan städerna.
– Vi hade letat länge efter en gammal gård innan det här huset blev till salu. Det kändes lite som om cirkeln var sluten, min morfar växte upp i byn och jag har ganska mycket släkt här, berättar Anton.












_ebd156fcd6.png)










