I säsong:
Tommy Myllymäki i fluga.
Våren 2025 syns Tommy Myllymäki i ”Let's dance” och ”Sveriges Mästerkock”, och så släpper han kokboken ”Smaker: Örter och kryddor”. Foto: KarinTörnblom/TT

Vad har kocken Tommy Myllymäki inte gjort? Tommy Myllymäki syns överallt. Han lagar mat i yppersta världsklass i världens största kocktävlingar, driver flera krogar i flera olika stilar och sitter med i juryn till ”Sveriges mästerkock”. Bland mycket, mycket annat. 

Hur hinner du?

– Jag drivs mycket av det som känns lustfyllt och roligt. Just nu lägger jag mycket tid på att få allt att funka i de restauranger jag driver och det är väldigt roligt men nästa vecka är det något annat som tar min tid, berättar Tommy Myllymäki när Land får tag på honom en solig höstdag.

För mitt i allt annat har Tommy Myllymäki lyckats skapa en ny kokbok, en kokbok med namnet ”Smaker: Örter och kryddor”. Med den vill han inspirera hemmakocken att hitta nya smaker i matlagningen.

– Jag vill hjälpa till att vidga alla hemmakockars vyer och ge möjlighet att hitta några nya favoriter. Det är kombinationer som ger lite nya smaksättningar men också rena kryddor och örter som kommer att göra att maten smakar annorlunda. 

Tommy Myllymäki.
Tommy Myllymäki, kock med många strängar på sin lyra. Foto: Charlie Drevstam

Tommy Myllymäki

Ålder: 46 år.
Familj: 3 barn.
Bor: Stockholm.
Gör: Driver restaurangerna Aira, Bobergs Matsal, Akvileja, Nordiska Kantinen, Toujours. Är även president för Bocuse d'Or Sverige. 
Har gjort: Årets Kock 2007, Bocuse d´Or silver 2011 och brons 2015 samt Bocuse d´Or Europa guld 2014. Skrivit många kokböcker och medverkar i TV, bland annat i ”Sveriges mästerkock” och snart i ”Let's dance”.
Aktuell med: Nya kokboken ”Smaker: Örter och kryddor”. (Natur & kultur, 2024.)
Det här visste du inte om Tommy: Älskar löpning och musik och har ett stort intresse för inredningsdesign.

Bra råvaror gör matlagningen enklare

Stilren och beskrivningssäker är den nya kokboken en fortsättning på de kokböcker som Tommy Myllymäki gjort tidigare, och den som följt honom i restaurangkök och i TV-rutan kommer att känna igen sig. Det är häftiga smaker där råvarorna verkligen får ta plats på tallriken. 

– Det är svårt att laga god mat med dåliga råvaror, så är det. Med bra råvaror blir det betydligt enklare och med kryddor och örter får man smakerna att lyfta till nya höjder. 

Recepten i kokboken är till exempel gurka med sesam och krondill, eller potatis med getost och jalapeno – eller kycklinglår med citrontimjan, och allt ser fantastiskt gott ut! En av Tommys speciella favoriter är en stekt aubergine som smaksätts med curry och saffran och som kan serveras med eller utan skaldjur.

– Med skaldjur blir det en bra mellanrätt, utan skaldjur funkar den perfekt som en sidorätt, den är fantastisk, säger han.

Med drygt 10 kokböcker, flera restauranger och olika TV-program, var får du alla idéer ifrån?

– Den här kokboken kom till genom att jag satte upp en bruttolista på smaker jag ville ha med, de bara ramlade ut när jag hade en lugn stund, och kommer från alla olika erfarenheter jag gjort. Sedan fick jag sålla lite bland alla idéer och så blev det här resultatet. 

Varifrån kommer din drivkraft?

– Det vet jag inte riktigt. Jag gör saker som jag tycker är roliga och jag gillar att utmana mig själv och lära mig nya saker, det är så jag utvecklas. Sedan vet jag inte mer än så om jag ska vara ärlig... Jag tackar ja, så är det nog.

Säger alltså mästerkocken som levererat mat av högsta klass under flera decennier men som under uppväxten var som de flesta barn och inte särskilt intresserad av att vidga sina smakvyer. 

Inspirerar andra att bli kock

Det var först när han började laga mat själv i 11–12-årsåldern som det började bli roligt med smaker. Då, i barndomens Katrineholm, fanns det inte så många restauranger men så småningom blev det restaurangskola och egna restauranger. 

– Ja, jag såg kockar på TV och blev väldigt inspirerad av dem. Så det var så jag valde matlagningen, berättar Tommy Myllymäki. 

Så det som inspirerade dig då kanske inspirerar andra nu när du är med i olika TV-program?

– Så kan det ju vara, det får vi hoppas! Det ska vara kul att laga mat och det hoppas jag att man tycker att det verkar vara när man ser mig, avslutar Tommy.

Och glad blir man också när man lagar maten som Tommy Myllymäki presenterar i den nya kokboken. Du hittar några av recepten här på Land och de är helt fantastiska i smak och tillagningssätt – det kan vi lova. 

Dessutom med en ny karriär på gång med deltagande i dansprogrammet ”Let's dance” i TV4.

– Jag har till syvende och sist tagit beslutet att lära mig att dansa, sa han när han berättade i radio att han ska vara med i programmet.

”Let's dance” startar i TV4 den 15 mars och bland deltagarna finns också före detta friidrottaren Carolina Klüft, Junior Lerin, Isa Östling och Arantxa Alvarez. 

Smaker örter kryddor
Smaker. Örter & kryddor är den senaste kokboken från Tommy Myllymäki. Smakkombinationerna är många och djärva! Foto: Charlie Drevstam

Mer från Land