I säsong:
Camilla Hamid
I Camilla Hamids nya bakbok kommer inspirationen från hela världen. Foto: Ulrika Pousette

Bakprofilen Camilla Hamid är mitt uppe i lanseringen av en ny bok, den kommer till butikerna den 15 maj och hon har samlat klassiska bakverk och desserter från flera olika länder och kulturer, bland annat Marocko, Indien, Japan, Peru, USA och Frankrike.

Inspirationen är tydlig och kanske är det inte så konstigt? Camilla Hamid har tidigare berättat om sin bakgrund och vad som har präglat henne och där frågor som svenskhet, familjeband och rotlöshet återkommer.

– Att komma lite överallt ifrån är roligt och spännande, men mitt ursprung har också skapat en känsla av rotlöshet och en ständig jakt efter att hitta en tillhörighet, ett ”hemma”.

Camilla Hamid
Camilla Hamid på plats på kafé, här hittar hon mycket inspiration till sina recept. Foto: Ulrika Pousette

Boken inspireras av resor

För något år sedan gjorde Camilla Hamid ett tv-program, Camilla Hamids bakresa till Marocko, och det var den upplevelsen som gjorde att idén till boken kom till. Och flera av recepten kommer från resan till Marocko. 

- Det är definitivt bakverken från programmet såsom basbousa, ghriba och msemen som ligger till grund för boken och dess inspiration.

I den nya boken, Home sweet home, finns recept från många olika länder och kulturer - vad hittade du för likheter bland recepten? 
- På något coolt sätt så är vi alla överens om hur en jäsdeg och en mördeg ska göras. 

Har du några favoritingredienser när du ska baka sött? 
- Choklad & salt! Choklad är bland det godaste jag vet och salt bryter av sötma på ett riktigt trevligt sätt.

Om du skulle beskriva den svenska sötbaks-traditionen, hur låter det då?
- Säsongsbaserat och smörigt!

Och vad skiljer den från andra länders sötbaks-tradition?
- Generellt så upplever jag att svenska recept är mer generösa med mejeriprodukter och det är ju säkert ett resultat av både att det är en råvara som vi verkligen bemästrar men också att det är något som är lättillgängligt.

Vilka personer inspirerar dig i ditt bakande? 
- Med åren har jag insett att det inte är specifika personer utan människor generellt. Nya möten och miljöer är det som inspirerar mig som mest. 

Vad använder du allra mest i köket? Varför?
- Glasbunke och slickepott kommer man långt med.

Om man ska baka något från bakboken - vad ska man börja med?
- Basbousa eller ghribat!

Vad längtar du efter just nu?
Lite ledighet faktiskt, haha! Det har varit intensivt med både ny bok och nyöppnat kafé så lite ledighet hade suttit fint! 

Camilla Hamid
Camilla Hamids nya bakbok heter Home sweet home och ges ut av Polaris Fakta. Foto: Ulrika Pousette

Fakta: Camilla Hamid

Ålder: 32
Familj: Barnen Kauthar, 7 och Ghita, 11
Bor: Stockholm
Gör: Skapar recept, producerar innehåll till sociala medier, bakboksförfattare och kaféägare
Här kan du möta Camilla Hamid: På Instagram @camillahamid, på sajten My kitchen stories, i tv-programmet "Camilla Hamids bakresa till Marocko" och i bakböckerna "Kaka på kaka", "Bullar, bröd och brunch", "Godare glass" och snart "Home sweet home". Dessutom på kaféerna "Sweets by Camilla" i Stockholm. 
Vad vet vi inte om dig?: Jag har en konstig längtan efter att börja sticka men vet inte när jag ska hinna göra det.

Mer från Land