Knäckebröd sätter smak på svensk-tyskt öl
Vad sägs om ett öl som har knäckebröd från Dalarna i ingredienslistan? Nu kommer svensk-tyska ölet Knäckebrot på bolaget.

Att brygga öl med udda ingredienser är inte så ovanligt numera. De senaste decenniernas öl-experimenterande har sett många spännande ingredienser i de svenska ölen men frågan är om inte knäckebröd tillhör de mer ovanliga?
Det är dala-bageriet Skedvi som bidrar med sina vedugnseldade bröd när klassiska tyska bryggeriet Bitburger och svenska Omnipollo samsas kring bryggkärlen och brygger en stilren pilsner med den udda ingrediensen knäckebröd.
– Upprinnelsen till hela idén är att ta vara på knäckeresterna från bageriet på annat sätt än att göra djurfoder av det. Bröd som är för bränt, som har blivit dubbelvikt eller av någon anledning inte duger till att ätas, berättar Maria Adeström-Jansson på Skedvi bröd.
Skedvi gör också gin av brödet
Knäckebrödet tas till Omnipollos bryggeri i Sundbyberg där de tyska och svenska bryggarna sedan har använt det i ölbryggningen.
– För mig personligen är det här samarbetet kulmen på över 20 års beundran för Bitburger. Vi pratar om ett bryggeri som har bryggt den här öltypen till perfektion i staden Bitburg sedan 1909, som ett av de allra första bryggerierna i Tyskland. Som bryggare har jag alltid dragits till Bitburgers arv och deras orubbliga hängivenhet till kvalitet. Det var fantastiskt att få samarbeta med dem. De fick utforska vår värld och lät oss ta del av deras, säger Henok Fentie, bryggare på Omnipollo.
Ölet finns att beställa på Systembolaget och är så klart en pilsner i tysk stil.
Skedvi bröd har dessutom sin egen akvakvit, gin och glögg på Systembolaget, de dryckerna görs tillsammans med Tevsjö destilleri och använder också rester från tillverkningen i bageriet.












_ebd156fcd6.png)










