Recept
Älgstek med svampsås
Recept: Katarina Ekeström
Mustigt, klassiskt och rysligt läckert. Testa det godaste köttet med den godaste såsen, det smakar underbart!
Älgköttet är smakrikt och passar perfekt som stek, med svampsås gjord på vitt vin så blir det en fin kombination med härliga smaker. Servera med smörslungade grönsaker och en gelé och lyckan är gjord!
Läs också: Älggryta med porter – underbart gott!
Ingredienser
Beräknat för 4 portioner- 1.2 kg älgstek, innanlår eller fransyska
- salt
- peppar
- timjan
- rosmaring
- Gräddsås
- 300 g trattkantareller, trumpetsvamp eller annan sort
- 1 st schalottenlök
- 1.5 dl vitt vin
- 2 dl crème fraiche
- 1 dl grädde
- 1 dl vatten
- 2 msk koncentrerad vilt- eller oxfond
- salt
- svartpeppar

Gör så här
- Putsa och bind upp steken. Det behövs ingen avancerad uppbindning utan räcker med att vira ett bomullssnöre om så att steken får en bra, jämn form. Salta och peppra runtom. Klappa in torra örtkryddor eller stick in färska under snöret.
- Sätt ugnen på 130 grader. Stek köttet till fin färg i panna. Lägg i form och ställ in i ugnen. Mät gärna innertemperaturen genom att sätta en termometer med spetsen mitt i steken. En temperatur på 57 - 58 grader är detsamma som medium.
- Låt steken vila 15 minuter innan den skärs upp.
- Rensa svampen noga. Riv större exemplar i bitar. Hacka löken fint.
- Lägg svampen tillsammans med en klick smör i en stekpanna. Låt ångan fräsa bort och när svampen börjar brynas läggs lökhacket i. Fräs till fin färg innan vinet hälls i pannan. Låt vinet koka in något innan crème fraiche, grädde, vatten och fond rörs i.
- Småputtra svampen 10 minuter. Mixa såsen grovt så att små bitar svamp finns kvar. Smaka av med salt och peppar.
- Servera steken uppskivad med såsen, smörslungade grönsaker och svartvinbärsgelé.












_ebd156fcd6.png)




