I säsong:
Region Dalarna rekommenderar att folk att bära heltäckande kläder under Cykelvasan som skydd mot smittade mygg.
Region Dalarna rekommenderar att folk att bära heltäckande kläder under Cykelvasan som skydd mot smittade mygg. Foto: Istock

Harpest är en bakteriesjukdom som smittar genom myggbett och direktkontakt med drabbade djur.

Under 2019 har minst 50 människor smittats uppger Folkhälsomyndigheten, de flesta i Norrbotten, Västra Götaland och Dalarna.

Senast smittan spreds i Sverige var 2015.

Uppmanar till heltäckande klädsel

Nu har Region Dalarna valt att gå ut med en uppmaning på sociala medier inför helgens stora begivenhet Cykelvasan, skriver DN.

Deltagare och besökare av eventet uppmanas att ha på sig heltäckande kläder för att undvika myggbett.

Behandlas med antibiotika

Symptom vid smitta är en röd fläck, ibland även en varande böld, kring myggbettet. Närliggande lymfkörtlar svullnar i regel upp och den smittade får högfeber.

Sjukdomen går inte över av sig själv utan måste behandlas med antibiotika.

– Det finns några enstaka fall där personer har blivit allvarligt sjuka, men det är ovanligt, säger Anders Tegnell, stadsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten till DN.

”Inte en varning”

Region Dalarnas presstjänst understryker för SVT Dalarna att de trots smittoläget inte på något vis vill avskräcka människor från att delta i helgens Cykelvasa.

– Vi går ut med det här som en allmän rekommendation, inte en varning. Smittsmyddsenheten tyckte ändå att det var lämpligt med en rekommendation eftersom det kommer mycket folk till Mora i helgen, säger Mikael Marklund på Region Dalarnas presstjänst.

Detta är harpest

Harpest är en bakteriesjukdom som drabbar främst harar och andra gnagare.

Djur som insjuknar dör i regel av blodförgiftning.

Människor kan också drabbas med symptom som hög feber och svullna lymfkörtlar. Har smittan uppstått genom ett myggbet kan man få en böld på infektionsstället. Sjukdomen måste behandlas med antibiotika.

Efter att ha gått igenom hela sjukdomsförloppet blir man immun för en lång tid fram.

Sjukdomen smittar via myggbet och direktkontakt med smittade djur, infekterad föda, vatten eller dammpartiklar.

Den är säsongsbetonad och vanligast förekommande under augusti till november.

Publicerad: 9 augusti 2019

Mer från Land