
”Vi drömde båda om ett eget glasbruk”
Dan Clausen och Lars Skulberg driver sin egen lilla glashytta i Transjö mitt bland de stora glasjättarna i det småländska Glasriket. Här bor de med sina familjer och lever ett lugnt liv men också med hårt arbete och kontakter över hela världen.
Uppdaterad: 19 september 2025

Det har varit en fin sommar och även denna sömniga sensommareftermiddag kommer bilar med nyfikna besökare och även några stamkunder som vill se vad de gjort sedan sist. Här råder en inspirerande och energisk fri konstnärlig verksamhet där bara fantasin sätter gränser. Så här under sommar och höst är hyttan nedsläckt och all energi ägnas åt galleri och försäljning.
Färgglada glasskapelser och strama sparsmakade former drar blickarna till sig i fönster och på hyllor. Lars bär runt på den slumrande dottern Paula, 8 månader, i en bärsele medan han konverserar med kunderna på engelska och tyska. Några besökare vandrar i trädgården längs ån för att söka svalka.
Glaskonst utomhus
Dan kommer släntrande nerför backen från sitt hus strax intill och hejar på grannen med barnvagnen medan tonårssonen Alvin ställer in motocrosscykeln i skjulet. Rena rama småländska idyllen.
– Vi är bara två som arbetar och blåser glas här i hyttan och vi hittar på och skapar våra egna modeller och vår egen design. Allt från små magiska färgglada svampar, fat, vaser och skålar till stora konstverk för utomhusbruk.
Hyttan i Transjö invid Lyckebyån har en spännande historia. Hit kom den tyska familjen Brauer och slog sig ner på 1840-talet. De byggde en glashytta och de äger ett stort område med skog i Transjö.












_ebd156fcd6.png)










