Svenskarnas ölvanor 2025: Mer intresse för svensk öl
Svenskarna fortsätter att omfamna ölen – men med nya vanor och preferenser. Det visar en färsk undersökning från Sveriges Bryggerier, genomförd av Novus, som kartlagt svenskarnas syn på öl 2025.
Uppdaterad: 2025-10-22

Undersökningen visar att fyra av tio helst väljer svenskproducerad öl, främst för att stötta lokala producenter men också för att man upplever att den håller en hög kvalitet. Samtidigt ökar intresset för alkoholfri öl, 17 procent uppger att de dricker mer alkoholfritt än för ett år sedan, och 61 procent ligger kvar på samma nivå.
Den ljusa lagern är fortfarande den stora favoriten, medan andra ölstilar har en betydligt mindre andel. Men nyfikenheten är stor, var tredje vill lära sig mer om öl och olika stilar. Drygt en av tio planerar att besöka ett bryggeri det kommande halvåret.

Undersökningen visar också att öl fortsatt är en social dryck. På frågan om vilken svensk kändis man helst skulle ta en öl med toppar Leif GW Persson, Edward Blom och kung Carl XVI Gustaf listan, medan Magdalena Andersson och kronprinsessan Victoria är mest populära bland de kvinnliga kändisarna.
– Det är spännande att se hur stort engagemanget för svensk öl är, både som en del av kulturen och som en lokal näring, säger Anna-Karin Fondberg, vd på Sveriges Bryggerier.
Läs också: Testa 5 goda svenska IPA












_ebd156fcd6.png)










