”Ossobucco” med fläskfilé.
Med inspiration från ett italienskt långkok har Katarina Ekeström svängt ihop en ”ossobuco” på fläskfilé. Foto: Katarina Ekeström

Ossobuco på fläskfilé med gremolata

En klassisk ossobuco är italienskt långkok på kalvlägg. Här en snabblagad gryta på fläskfilé!

Recept: Katarina Ekeström

Gryta behöver inte betyda långkok. Här är en variant som är både festlig och snabblagad med smakinspiration från italienarnas ossobuco. Receptet står Lands egen matkreatör Katarina Ekeström för. 

    Ingredienser

    Beräknat för 4 portioner
  • 600 g fläskfilé
  • 1 stor morot
  • 2 stjälkar blekselleri
  • 1 gul lök
  • 2 vitlöksklyftor
  • 2 msk tomatpuré
  • 2,5 dl vitt vin
  • 1 burk finkrossade tomater
  • 2 msk koncentrerad ox- eller kalvfond
  • 1 tsk socker
  • salt
  • svartpeppar
  • Gremolata
  • 1 knippa persilja
  • 1 citron, zesten
  • 1 vitlöksklyfta
  • Stompad potatis
  • 900 g potatis, gärna Amandine
  • 30 g smör
  • 1,5 dl crème fraiche
  • 1,5 dl riven parmesan eller annan lagrad hårdost
  • salt
  • svartpeppar
  • gremolata

Gör så här

  1. Skär drygt centimetertjocka bitar av fläskfilén.
  2. Tärna moroten fint. Skiva sellerin tunt. Finhacka lök och vitlök. Fräs på låg värme runt femton minuter innan tomatpurén rörs ned. Fräs ytterligare någon minut.
  3. Häll på vinet och låt det koka ned till hälften innan tomatkrosset hälls på tillsammans med fond och socker.
  4. Låt puttra på svag värme för att få en mustig tomatsås. Fyll eventuellt på med lite vatten om det blir torrt. Smaka av med salt och peppar.
  5. Hacka persiljan till gremolatan. Riv det yttersta gula skalet av citronen och riv vitlöksklyftan. Blanda ihop ingredienserna.
  6. Skala och koka potatisen. Häll av vattnet och låt den ånga av en kort stund innan den gaffelmosas grovt tillsammans med smör, crème fraiche, ost salt, svartpeppar och drygt hälften av gremolatan.
  7. Salta och peppra fläskfilén. Stek till fin färg på båda sidor och lägg bitarna i grytbasen.
  8. Servera grytan tillsammans med potstisstompet och extra gremolata som toppning till grytan.

Vad tycker du?

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.